Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 1 "Малятко"

Сторінка музкерівника

Традиційні  та інноваційні технології в музичному вихованні        дошкільнят

Алгоритм використання здоров’язберігаючих технологій

на музичному занятті

Вхід до зали, привітання
Активна музикотерапія з використанням музично-ритмічних вправ. Валеологічна співаночка-привітання
Сприйняття музики
Слухання музики з елементами музикотерапії, дихальної гімнастики, ритмопластики. Використання ІКТ, відео ряд
Співи, пісенна творчість
Цілющі звуки, дихальна гімнастика, артикуляційна гімнастика, пальчикові ігри
Музично-дидактичні ігри
Використання ІКТ, посібників, моделювання
Танці, танцювальна творчість
Музично-ритмічні рухи, мнемотаблиці рухів
Музичні ігри.
Гра на ДМІ
Комунікативна гра.
Творче музикування, ігри звуками
Мнемотехніка відома з давніх-давен. Користувалися нею ще давньоримські оратори для запам’ятовування своїх величних промов,бо знали   головний «cекрет» – до будь-якого слова або фрази можнадібрати візуальну асоціацію, намалювати її  картину в уявію. Цю асоціаціюлегко утримати в пам’яті ,а вона в свою чергу запускає асоціативний ланцюжок необхідних образів,що й дають змогу пригадати необхідне слово(фразу) ,його значення тощо.
          У звичайному житті ми так чи інакше стикаємося із прийомамимнемо-техніки.Наприклад, зображення дорожніх знаків повідомляє нам, чого слід чекати на шляху. У дитячих садках схожий приклад – картинки на шкафах : діти ще не вміють прочитати своє ім’я, але саме за цими  картинками  впізнають свою шафку. Поширена практика – розміщувати на стінах груп дитячого садка різні візуальні інструкції для дітей. Вони « пояснюють» ,як потрібно мити руки, одягатися, робити зарядку тощо.Діти з легкістю зчитують і запам’ятовують таку інформацію, оскільки головним у них є саме зорове сприйняття навколишнього світу, образний тип мислення. Діти добре засвоюють:
- сенсорні еталони;
- візуальні символи;
- асоціативні ланцюжки;
             Ефективно використовувати мнемотехніку можна в будь-якій сфері життя або галузі знань. Знадобиться її потенціал і на музичних заняттях. А саме – для вивчення текстів пісень, назв музичних інструментів, понять із музичної грамоти тощо. Для цього насамперед варто з дітьми грати, фантазувати та уявляти. А розвивати ці вміння бажано вже під час звичайних  бесід про музику.
          Мнемотехніка пожвавлює музичні заняття, збагачує методологію музично-освітньої діяльності й посилює інтерес дітей до занять музикою.Дітям за програмою слід знати багато назв музичних інструментів. Аби простіше було їх запам’ятати, можна використовувати мнемотехнічний прийом « фонетична асоціація»; показати дітям зображення предметів або істот , назви  або зображення яких схожі на певних музичний інструмент.
         Елементи мнемотехніки, а саме прийоми «перетворення»  та «аналогії» , можна застосовувати під час опанування музичної грамоти. Їх сутність у тому, що діти придумують образи, які відповідають певній характеристиці музичних звуків.Під час вивчення теми « ритм» можна перетворити музичні звуки на великі та малі вишеньки, квіти. Щоб ознайомити дітей з поняттям  «рух мелодії»  можна використовувати зображення «драбинки» вгору і вниз .
           Для запам’ятовування нот  я використовую  кольорові позначення тон, а також ноти із зображенням ,  яке асоціюється з певною ноткою.( до- дощик, ре – редька, мі- місяць , фа- фарби, соль- парасолька, ля- лялька, сі – таксі). У дітей зазвичай є багато своїх асоціацій на кожну нотку, можна їх брати до уваги, якщо  легше сприймається дітьми.
            Активізувати образне мислення дітей допомагає робота з мнемотаблицями.  У них можна схематично зображати певну інформацію за допомогою ланцюжка кольорових картинок або певних символів. Робота з мнемотаблицями дуже корисна – окрім накопичення певних знань, вона допомагає розвивати в дітей:
- асоціативне мислення;
- зорову та слухову пам’ять та увагу;  уяву.
        Перенесення образних асоціацій дітей у зображення мнемотаблиць допомагає цікаво подати дітям загальні відомості про музику, розповісти про її виразні засоби : голосно- тихо, повільно-швидко, весело-сумно,ознайомити із жанрами музики.
На музичних заняттях опанувати багато назв музичних термінів, засвоїти значення багатьох понять – назви нот, ритм, темп, мелодія, тембр, жанр тощо – нашим вихованцям допомагають означені мнемотехнічні прийоми. Дітям подобаються ігри та розповіді, візуальні асоціації до яких вони  дібрали самію Тож без проблем засвоюють основну теорію музики, а головне – по-справжньому її розуміють. Навіть тривалий час перерви у роботі над певною темою не є перешкодою, щоб пригадати правила. Діти із задоволенням відвідують музичні заняття, аби знову дізнатися щось нове та цікаве.